Základní informace
Alchymie je primární výrobní profese, která slouží převážně k vytváření rozličných lektvarů a elixírů. Kromě nich dokáže alchymista transmutovat různé materiály nebo vyrábět unikátní trinkety, zvané Alchemist Stones, kter vám umožňují transmutaci. Alchymii je nejvhodnější kombinovat s Herbalismem, tedy sbíráním rostlin a jiných surovin, které pro alchymii slouží jako výrobní materiály.
Náplň práce alchymisty
Jako alchymista se postupem času naučíte vyrábět několik různých druhů výtvorů: především klasické elixíry a lektvary (potions, tzv. potky), dále oleje (oils), flasky a kotlíky (cauldrons). Mimo to do vaší profese spadají také transmutace kovů či nejrůznějších elementálních surovin. A v neposlední řadě dokážete vyrobit i pár trinketů a dokonce jednoho unikátního mounta.
Lektvary (Potions)
Lektvary se od elixírů liší především tím, že je jejich efekt okamžitý, nebo vyprchá po pár minutách. Je to tedy jakýsi jednorázový boost. Lektvary slouží především k okamžitému doplnění života nebo many, navýšení armoru, zvýšení rychlosti běhu či plavání nebo dokonce ke krátkodobému získání neviditelnosti.
Jako příklad poslouží např. item #127917 nebo Invisibility Potion.
Elixíry (Elixirs)
Elixíry mají výrazně delší dobu trvání než lektvary, obvykle se tato doba pohybuje kolem 1 hodiny. Jejich účelem je navýšení některého statu, damage nebo resistance.
Elixíry se dělí na 2 typy - útočné (Battle) a obranné (Guardian). Na sobě můžete mít v jednu chvíli pouze 1 od každého typu (tj. pokud máte aktivní jeden Battle elixír a vypijete jiný, tento nový přemaže svým účinkem ten starý.)
Příkladem Battle elixíru je např. Elixir of Giants a Guardian Elixir of Sages.
Oleje (Oils)
Oleje slouží buď jako další výrobní materiál, nebo je můžete použít k potření zbraně, což vám vytvoří nějaký užitečný buff. Prvním typem je např. Blackmouth Oil, mezi ty druhé spadá kupříkladu Shadow Oil.
Flasky (Flasks)
Flasky jsou silnějším druhem elixírů, které ale mají několik významných odlišností. Stejně jako elixíry fungují delší dobu, v tomto případě většinoz 1 hodinu, některé i více, ovšem jejich nespornou výhodou je, že efekt flasky přetrvá i po vaší smrti. Proto jsou flasky nedocenitelným pomocníkem do raidů a dungeonů.
Také se už narozdíl od elixírů nedělí na obranné a útočné. Zároveň ale můžete na sobě mít v jedné chvíli pouze efekt 1 flasky (druhým ho vyrušíte). Stejně tak nemůžete kombinovat flasky s elixíry.
Flasky jsou vyrobitelné až na vyšších levelech a také je pro jejich výrobu potřeba více unikátnějších surovin. Jakmile je však jednou vyrobíte, jsou nedocenitelné jak pro vás, tak pro vaše spoluhráče. Obecně by se dalo říci, že flasky jsou určeny pro jednotlivé role v raidu. Každý tank určitě využije item #127914, pro DMG dealery je tu kupříkladu item #127912 a casterům se určitě bude hodit item #127911.
Kotlíky (Cauldrons)
Kotlíky z vás rozhodně udělají milovaného člena party. Po výrobě totiž můžete kotlík umístit na zem ve formě objektu, z něhož si poté vaši spoluhráči mohou nabrat určitý typ lektvaru. Každý kotlík obsahuje 25 "kusů" lektvaru, tedy pro každého člena raidu jeden.
Itemy získané z kotlíku jsou typu Conjured (podobně jako např. jídlo vyrobené mágem), což znamená, že po odlognutí zmizí. Také je nemůžete nikomu prodat.
Příkladem cauldronu je Cauldron of Major Fire Protection.
Také existují cauldrony, ze kterých každý člen raidu získá efekt příslušející jeho classe a potažmo tedy pozici v raidu. (Tzn. tank dostane jiný efekt, než třeba healer.) Příkladem takového cauldronu budiž např. item #127915.
Alchymistické kameny (Alchemist Stones)
Tyto kameny jsou ve skutečnosti trinkety, které si alchymista může vyrobit. Všechny, až na ten nejnižší, mají společnou vlastnost, a to tu, že pokud je má alchymista na sobě, zesilují mu efekt léčivých a mana lektvarů o 40 %. Dále pak alchymistické kameny umožňují transmutovat materiály. Jinak jde v podstatě o klasické trinkety, které navyšují různé staty.
Mezi Alchymistické kameny patří například Indestructible Alchemist Stone nebo item #188322.
Transmutace (Transmutations)
Čeho chtěl odjakživa dosáhnout každý alchymista, samozřejmě mimo věčného mládí? Ano, samozřejmě chtěl umět proměnit olovo ve zlato. A alchymistické transmutace vám právě toto umožní.
Obecně řečeno jde o přeměnu jednoho materiálu v jiný, nemusí jít nutně o kovy, můžete proměňovat i elementální suroviny typu Primal Fire. Transmutované kovy však budou přinejmenším stejně žádané, protože kupříkladu Arcanite, potřebný pro mnoho receptů v Blacksmithingu, je získatelný výhradně přes transmutace.
Na všechny druhy transmutací musíte mít v inventáři nebo equipnutý Philosopher's Stone nebo některou z vyšších verzí alchymistických kamenů, o kterých jsme mluvili výše.
Je důležité vědět, že většina transmutací má velmi dlouhý cooldown, např. u item #72104 je to 24 hodin.
Jak se stát Alchymistou?
Alchymii se můžete naučit u libovolného trenéra alchymie. Trenéři se nacházejí ve všech hlavních městech na všech kontinentech, mimo to i v některých menších osadách. Jednoho z nich pravděpodobně najdete už na samém počátku hry, v místě, kde vaše postava začíná.
Jakmile máte zakoupený skill alchymie, můžete vesele začít vyrábět. Na výrobu každého lektvaru, elixíru nebo flasky potřebujete především prázdnou lahvičku. Těch dříve existovalo několik různých typů v závislosti na tom, na jak vysokém skillu jste se nacházeli a jak dobré lektvary jste tudíž mohli vyrábět. Dnes si však už vystačíte pouze s jedním typem lahvičky, kterou pořídíte u každého obchodníka s alchymistickými potřebami. (Toho najdete obvykle poblíž trenéra.) Touto lahvičkou je Crystal Vial.
Dále samozřejmě potřebujete dané suroviny. Zezačátku to budou především květiny, které můžete buď koupit, nebo si je sami nasbírat, pokud máte zároveň profesi Herbalism.
Na flasky a obecně kvalitnější produkty budete poté potřebat různé unikátnější suroviny, jakou je třeba Fel Lotus nebo Frost Lotus. Tyto Lotusy padají z jiných rostlin Herbalismu, ale jejich drop je velmi malý.
Jindy budete potřebovat i jiné nestandardní suroviny, např. rybku Oily Blackmouth na již zmíněný Blackmouth Oil. Mimo to pro vás budou důležité i elementální suroviny, které můžete také buď zakoupit, nebo je lootnout z nejrůznějších NPC i objektů. Například z 10 Motes of Water vyrobíte Primal Water, kterou můžete buď různě transmutovat, nebo ji spolu s Primal Air, Primal Earth, Primal Fire a Primal Mana přetvořit ve vzácnou Primal Might, která je s různými dalšími unikátními přísadami potřeba na alchymistický kámen Alchemist Stone.
Recepty
Někdy se vám může stát, že při provedení transmutace nebo výrobě lektvaru či elixíru se samovolně naučíte dosud neznámý recept. Tato šance je však velmi malá.
Získávání receptů
Valnou většinu receptů vás naučí trenér, ovšem existují i recepty, které můžete lootnout z různých mobek, ať už ve volném světě, nebo třeba v dungeonech. A také existují Research spelly, které vám umožní jednou za den udělat pokus a získat suroviny a občas i nový recept.
Pro koho je Alchymie nejvhodnější?
Alchymie se narozdíl od většiny jiných profesí hodí pro jakékoli povolání. Vyráběné produkty jsou využitelné pro všechny role, ať už jste tank, healer nebo DMG dealer, stejně tak trinkety (Alchemist Stones) mají rozmanité využití. Bez lektvarů se navíc v instancích neobejdete, takže pokud nechcete utrácet velké peníze v aukci, je pro vás nejlepší si je zkrátka vyrobit sám.
Nehledě na to, že poté můžete vydělávat právě na lidech, kteří sami alchymii nemají, a můžete si tímto způsbem přijít na opravdu velké peníze.
Z podobného důvodu je výhodné přibrat si k alchymii i bylinkářství, abyste nemuseli za alchymistické suroviny utrácet v aukci. Není to však podmínkou.
Bonusy profese
Alchymie, stejně jako všechny ostatní primární profese, přináší každému, kdo si ji vybere, výhodu v podobně užitečného bonusu. Bonus u alchymie se nazývá Mixology. Tu se naučíte společně s Alchemy. Po naučení mixologie vás čeká sladká odměna: každý elixír nebo flask, které vytvoříte, budou mít dvojnásobnou dobu trvání. Stejně tak jejich účinek bude mírně zvýšený. Míra tohoto zvýšení se různí a závisí na typu lektvaru.
A pokud jste vášniví sběratelé mountů, pak vězte, že jednoho vám umožní alchymie dokonce vyrobit. Jakmile dosáhnete skillu 75 v Cataclysm Alchemy, dostanete se k receptu na výrobu Vial of the Sands. Tato kouzelná lahvička svého majitele promění v Sandstone draka, který poté může nést na zádech jednoho dalšího pasažéra. Tento mount je na výrobu velmi drahý (cena za potřebné suroviny se může vyšplhat téměř až na 30 000 zlatých), ale zato ho může použít kdokoli, nejen alchymista, který jej vyrobil - item je prodejný.
Chcete si povídat o World of Warcraft? Připojte se na náš Discord. Rádi vás uvidíme.
Diskuze
Jareda 18.12.2012 11:38
Bartyx 14.06.2011 18:37
Ta specializace jde změnit až potom, co doděláš ten quest. To znamená, že abys mohla svoji specku změnit na Transmut, musíš mít nejdřív hotovou Elixir.
DaveL 31.03.2011 11:05
calwen 30.03.2011 22:35
DaveL 30.03.2011 18:28
calwen 30.03.2011 15:08
Prosím vás o radu, mám vážný problém. Dala jsem si specializaci na Elixiry, ale bohužel nefunguje dung pro to, abych získala essence of infinity. Proto jsem si chtěla změnit specializaci na transmute a to mi nejde, nemáte s tím nekdo zkusenosti??? Prosím piste na meil Licy@centrum.cz jestli kdyz nemam hotový a splněný q na specializaci zda to jde vubec zmenit
Bartyx 21.02.2011 22:17
opruzenina 21.02.2011 19:14
neni nahodou vic alchemyst stonu, ktere nemaji ten bonus na potiony? ja bych rek ze jo
Saber 30.08.2010 11:24
Hezke ale chybi tady rozdeleni na Elixirs, Potions a Transmuzation mastery.
moor2 26.06.2010 20:29
zdarec lidicky kde se daji sehnat recepty na transmute gemy potrebuju to kvuli q cardinal ruby vsem diky za pomoc
Pro napsání komentáře musíte být přihlášený.
Přihlásit senebo
Zaregistrovat nový účet