CEO Bobby Kotick si nechá snížit plat i bonusy o 50 procent

  kotick    activision    kontroverze   

Pokaždé, když se v poslední době mluvilo o CEO Activision Blizzard, Bobbym Kotickovi, prakticky vždy to bylo v negativním světle. Především se častokrát skloňoval jeho i na poměry světových CEO obrovský plat, který v souvislosti s masivním propouštěním zaměstnanců působil na veřejnost opravdu obzvlášť nevhodně. Za svůj plat byl Bobby Kotick v minulosti mnohokrát kritizován a dokonce vznikaly iniciativy za jeho vyhazov. A není divu – pokud si šéf společnosti nechává neustále přidávat, zatímco jeho zaměstnanci si stěžují, že v některých případech nevydělají ani dost na zaplacení nájmu, je očekávatelné, že to mezi hráči her Activision Blizzard i širší veřejností vyvolá vlny.

 

Jenže koho zajímá, co říkají hráči nebo zaměstnanci, že. Hlavně, že zaměstnanci makají a hráči kupují. Jenže teď podle všeho promluvili ti opravdu důležití lidé – akcionáři. Ti si dozajista nemohli nevšimnout, jaké špatné PR Kotick vytváří, a vypadá to, že teď dotlačili milého Bobbyho k radikální změně. Jeho plat, stejně jako odměny, se totiž zredukují o 50 procent. Jeho nový plat má "reflektovat zpětnou vazbu akcionářů, zahrnout ty nejlepší praktiky trhu a nadále přímo propojovat plat a pracovní výkon" (zdroj).

 

A kolik tedy bude Bobánek teď dostávat? Jeho základní plat se zredukuje z 1 750 000 dolarů (37,6 milionu korun) na 875 000 dolarů (necelých 19 milionů korun) ročně. Polovinu dostane i ze svých standardních ročních bonusů, přičemž přesná částka těchto bonusů závisí na úspěších firmy. Může však dosáhnout až 200 % platu. Maximálně by tento bonus tedy mohl čítat 3 500 000 dolarů (75 milionů korun), z čehož polovina by byla 1 750 000 dolarů (37,6 milionu korun).

Kotickův nový plat spadá do spodních 25 % průměrných výdělků CEO v podobných společnostech a jeho nový nejvyšší možný bonus by odpovídal mediánu těchto hodnot.

 

Activision Blizzard nevydal k této změně žádné oficiální vyjádření, ale pravděpodobně o ní přinejmenším padne zmínka na pravidelném čtvrtletním konferenčním hovoru s investory, který se bude konat 4. května.

 

Na závěr se ještě hodí připomenout podobné případy z minulosti – například CEO Nintenda Satoru Iwata si nechal snížit plat o 50 procent poté, co společnost zakusila velký propad kvůli neúspěchu Wii U. Podobně se snížil plat členům představenstva, u kterých to bylo o 20 až 30 procent (zdroj).

 

Nám všem v redakci WoWfanu krvácí srdce, jakou strašlivou oběť musel Robert Kotick podstoupit, a upřímně doufáme, že ho jeho nový plat finančně nezruinuje.

 

Trošku jsem se informovala o světě bohatých a podle všeho za jachtu dáte 8,4 milionu dolarů (zdroj), soukromé letadlo vás může stát cokoli od 2 milionů až po 100 milionů dolarů (zdroj; buďme tedy skromní a řekněme třeba 30 milionů), a za luxusní nemovitost v Kalifornii, kde má Activision Blizzard sídlo, zaplatíte cokoli od 1 milionu až po 30 milionů dolarů (řekněme tedy 15 milionů), přičemž za ta opravdu nejpřepychovější sídla můžete dát i 100 milionů a víc (zdroj).

Z toho vyplývá, že se svým původním platem + maximálními bonusy by si Bobby Kotick vydělal na jachtu za cca rok a půl, na soukromý tryskáč za necelých 6 let a na luxusní nemovitost za 3 roky.

Se svým současným, sníženým platem a maximálními možnými sníženými bonusy se bude muset spokojit s novou jachtou jenom jednou za 3 roky, soukromé letadlo by si musel vzít to nejlevnější, aby si na něj za rok vydělal, a na luxusní nemovitost si chudák bude muset šetřit skoro 6 let (předpokládáme, že do té doby bude přespávat v kanceláři).

 

Takže až příště budete váhat, jestli si koupit nebo nekoupit toho mounta v in-game shopu, myslete na Bobbyho Koticka a jeho životní nesnáze. Thoughts and prayers.


Chcete si povídat o World of Warcraft? Připojte se na náš Discord. Rádi vás uvidíme.

Diskuze

deep 12.05.2021 05:11

z toho nevyzije 😷

Reeki 04.05.2021 11:01

Nazval bych to "prasátko nemá hlad, chce jenom podrbat a s ostatními vyj**at"

Martins911 03.05.2021 07:45

Snížili na oko mu třebas daji akcie toho si hráči už nevšimnou

kritik 02.05.2021 16:38

až na to že minule dostal bonus 100 milionu usd (2,1 miliardy kč) ten spíš řeší jestli bude mít 10 helikoptér nebo jen 9

kritik 02.05.2021 16:39

to měla být reakce na Nerliena ale řrkl bych že on to taky myslel ironicky :-)

Nerlien 02.05.2021 00:14

Co blbnete? Za 19 milionů ročně si dneska nekoupí ani byt v Praze, natož Americe

Pro napsání komentáře musíte být přihlášený.
Přihlásit se
nebo
Zaregistrovat nový účet