Profese

  Profese    Gameplay   

Profese jsou nedílnou součástí herního zážitku. Mohou vám totiž výrazně pomoci během levelování, při vydělávání peněz anebo se s nimi výborně zabavíte. 

 

Primární

Primárních profesí je ve hře jedenáct a na jedné postavě se můžete naučit pouze dvě. Primární profese vám většinou slouží během levelování jako pomůcka a na konečném levelu jako možnost přivýdělku. Profese se též dělí na crafting (výroba) a gathering (sběr). Je nutno podotknout, že některé profese se ne vždy hodí pro všechna povolání. Například Tailoring se vám více bude hodit pro povolání, která nosí cloth armor a Blacksmithing zase pro povolání, které nosí mail a plate. A pak jsou i taková, která jsou velmi universální a hodí se skoro pro každého, jako třeba Engineering.

 

Alchemy

Blacksmithing

Enchanting

Engineering

Inscription

Jewelcrafting

Leatherworking

Tailoring

Herbalism

Mining

Skinning

 

Sekundární

Existují dohromady tři profese, které může mít každý a můžete se je naučit všechny. Říká se jim sekundární a jsou tu spíše pro vaši zábavu, i když si s nimi můžete taky v určitých případech vydělat. Patří mezi ně Cooking, Archeology a Fishing. Dříve mezi ně patřil i First Aid, ale ten byl těsně před příchodem Battle for Azeroth odstraněn a některé funkce byly zachovány v Alchemy a Tailoringu.

 

Cooking

Fishing

Archeology

 

Výše Skillů

Používáním své profese zvyšujete svůj skill a když dosáhnete určitého počtu skillu, můžete se naučit další recepty. Dříve bylo nutno levelovat každou profesi od 1 až do konce, což v Legionu dělalo nějakých 700 bodů a různé levely byly označovány jako Apprentice (1-75 skillů), Expert (125-225 skillů) a tak podobně. Nyní se však můžete rozhodnout, že přeskočíte staré recepty a začnete se učit až Outland recepty nebo Legion recepty. Znamená to tedy, že pokud si založíte novou postavu a využijete boost na nejvyšší level, který je potřeba k započetí nejnovějšího datadisku, můžete rovnou skočit k nejnovějším receptům.

 

 • Vanilla: 1-300
 • Outland: 1-75
 • Northrend: 1-75
 • Cataclysm: 1-75
 • Pandaria: 1-75
 • Draenor: 1-100
 • Legion: 1-100
 • Battle for Azeroth - 1-150

 

Jak získat skill pointy?

Skill point dostanete pokaždé, když použijete svou profesi, tzn. pokud něco vyrobíte nebo něco seberete, jako třeba bylinku nebo něco vytěžíte. Výroba některých věcí vám dá 1 skill point, některé vám jich mohou dát i víc. Též je potřeba všímat si barvy určitho receptu, který chcete použít nebo barvy, která se zobrazuje u bylinky nebo rudové žíly, kterou chcete sebrat. Pokud chcete vyrobit něco, co se zobrazuje šedě, skill point nedostanete. Pokud vyrobíte něco co se zobrazuje oranžově, skill point dostanete.


Šedá - Skill point nedostanete.
Zelená - Malá šance na získání skill pointu.
Žlutá - Poloviční šance, že skill point dostanete.
Oranžová - Určitě dostanete skill point.
Červená - Tuto věc ještě nemůžete vytvořit, sebrat nebo vytěžit.

 

Informace a tipy

 • Ve hře jsou stovky receptů (recipes) pro všechny výrobní Profese. Jsou to vlastně návody na výrobu různých předmětů, které obsahují i informace o všech ingrediencích potřebných k vyrobení daného předmětu.
 • Mnoho receptů lze získat od různých NPC postav, které jednotlivé Profese vyučují. Další je možné najít po celém světě, můžete je například najít u mrtvých nepřátel. Ty nejlepší padají v dungeonech a raidech.
 • Profese jsou ve World of WarCraft odlišné než u jiných MMORPG her. Blizzard se snaží udělat hru tak, aby každý z předmětů vyrobený pomocí Profesí byl hráčům užitečný a nesloužil pouze k prodeji nebo k navýšení skillu.
 • Mnoho surovin, které jsou potřeba k výrobě předmětů, můžete nalézt v některých nebezpečných lokalitách světa. Je velmi pravděpodobné, že je naleznete i v Auction House, ale budete si muset hodně připlatit.
 • Pokud máte postavu, která nosí cloth armor, přirozeně je nejlepší si vybrat Tailoring, aby vám profese byla k co největšímu užitku. Kdo nocí leather a mail armot si může vybrat Leatherworking. Ti, kteří nosí mail a poté plate, mohou sáhnout po Blacksmithingu. Jsou však i profese, které se hodí ke každému povolání, což je třeba Alchemy, Engineering a tak podobně.
 • Vybíráte-li si profesi podle toho, jak vám bude vydělávat, nejlepší je sáhnout po gathering profesích jako Mining, Herbalism a Skinning.
 • Nejvíce peněz z profesí se dá vydělat vždy na startu nového datadisku, kdy jsou všechny ceny nahoře a trh není přehlcen. Též je dobré využívat i začátků novýh patchů.

Chcete si povídat o World of Warcraft? Připojte se na náš Discord. Rádi vás uvidíme.

Diskuze

Pexes0 09.02.2010 13:01

kdyz se naucis na offiku profesi a mas nejaky skill a odnaucis se ji a casem zase naucis tak mas pocatecni skill 0

Radiaw 07.02.2010 21:12

chci se zeptat kdyz se naucim schopnost na napr.:expert a pak odnaucim a naucim se jinou a kdyz se tu odnaucim a naucim se tu jak sem mel na expert tak budu mit expert a nebo budu zacinat od zacatku ???

Antiprandur 25.01.2010 13:05

JJ lidi na ofíku jdou profese měnit pokaždý pořád za skoro 4 roky co to hraju tak se to dá změnit\r\n

Vesemir 12.01.2010 03:15

Nechapu lidi proc tady pisou rady kdyz hrajou na free serverech ze BiffCz
btw: proc se tady resi jestli se daji odnaucit profese bylo je a bude, ze se je muzes odnaucit
A pochybuju, ze kazdej by si udelal motorku za 12ka G takze na free to mas urcite jinak no

Moku 07.01.2010 12:10

Burn ma pravdu. Vo WotLku sa nijak profesie nezmenili. Iba pribudol Northrend, DK, nove bg, nove questy, novi mounti, trochu zmenili talenty a plno veci sa nechutne zjednodusilo a blizzard dost posral hru, ale nastastie to ma aj svoje klady :-)Ale profesie sa zmenili len tym ze pribudol inscription, nic viac. Normalne sa daju odnaucit, klasicky sa skilluju a vsetky su na nieco dobre a niecim zabavne :-)

Mordecay 03.01.2010 21:10

Lidi nechcu nejak plasit ale mam wotlk a tam to podle toho navodu nejde :-/ tak nwm poradte dik predem

Bleckeb 28.12.2009 22:09

To BiffCz: Ty profese se daji odnaucit tak jak sem to popsal v minulym komentu. A jak si placal ze by si kazdy vyrobbil co chce, uz vidim jak by kazdej skilloval kazdou profesy jak blbec a pak ji smazal kdyz na ni muze vysekat jmeni. Normalne to funguje tak tu nemel a nestras lidi!

Bleckeb 28.12.2009 22:04

Co to tady placate? NA Wotlku se normalne daj profese odnaucit, zmacknete C date skills, kliknete na profesy (na ukazatel skillu) pravym tlactkem mysi a napravo se objevi male kolecko. Na to kliknete a potvrdte odnauceni profese. Jak jednoduche a proste

Radiaw 21.12.2009 13:43

Lidi omlouvám se... Začal sem znova na TBC a tam se profese opravdu odnaučit dají ale na WotLK už tuto možnost nemáte. Aspoň myslim...

Degen 19.12.2009 13:08

biffcz a ty si zase nepochopil ten zacatek - mas skin+ lw(2profese) zrusis si obe namas zadnou profesi takze ti to nebrani se n aucit dve novy

Pro napsání komentáře musíte být přihlášený.
Přihlásit se
nebo
Zaregistrovat nový účet