2/3 Pravda a původ: Příběh Argusu a smrt

  Pravda a původ    titáni    Argus   

V minulém článku jsme si utvořili jistý základ potvrzených a neznámých informací, na kterých dnes budeme dále stavět. Připomínám, že z Kronik nevíme nic o tom, za jakých přesných podmínek se každý z Titánů narodil, a nemáme tušení, jaké civilizace, energie a víra byli na jejich rodném světě dominantní.

 

Dnes bych se s vámi rád podíval na příběh titána jménem Argus. Možná si někteří z vás myslí, že jeho příběh znají, nicméně je tu několik nesrovnalostí, na jejichž základě lze vyprávět odlišný příběh než ten, který nám byl ukázán. Pro toto vyprávění budu vycházet především z oficiálního zdroje Blizzardu, a sice z audiopovídky Thousand Years of War (Legion).

9opcfg5ew9_bd121e2cbc5e89cd6ba1efc81c578ad2afa0b3c2_1560852300_842.jpg

Argus the Unmaker (unmaken – uncreation) je definován svou doménou smrti, stínu, řádu a zániku (uncreation), nebo chcete-li destrukce, což je podpořeno i jeho vlastní podobou. Nicméně všechny tyto síly, jakkoliv negativní, udržují přirozený řád vesmíru a všeho, co obsahuje. Dále dokáže Argus vyvolat „Konec všech věcí“ (The End of All Things) a zdá se být zosobněním temnoty ve vesmíru. Vše živé musí nakonec zemřít, ovšem právě díky tomu se nové může zrodit a žít.

 

Víme, že Argus je nepředstavitelně starý, je možná stejně starý jako samotný vesmír, což mimo jiné podporuje i teorie, podle které je Argus dokonce manifestací samotné smrti a zániku, coby vesmírné síly. Dále víme i to, že Argus byl Sargerasovým konečným řešením, jak zastavit plány Pánů Prázdnoty, které tyto bytosti s veškerým stvořením mají. Xal'atath se pak o Argusu vyjadřuje takto: „Takový potenciál, ale vše vyplýtváno na tažení odsouzené ke zkáze.“ Pokud Azeroth reprezentuje čirou sílu stvoření, je potom přirozené, aby existoval i její protiklad, a sice Titán smrti a zkázy. Jedině tak je možné zachovávat křehkou rovnováhu vesmíru.

o77dyhr6qr_bd121e2cbc5e89cd6ba1efc81c578ad2afa0b3c2_1560852300_8967.jpg

Následující text je přesným přeloženým přepisem výše zmíněné audiopovídky, které se konkrétně v této části věnuje příchodu Allerie a Turalyona na Argus.

 

Alleria přinutila svou mysl vidět to, co se k nim natahovalo. Hluboko dole, v útrobách Argusu byla bytost s nesmírnou mocí uvězněna zeleným, zkaženým plamenem felu.

„Ne,“ zašeptala Alleria. „Tohle nemůže být Smaragdová hvězda.“

„Při Světle!“ vydechl Turalyon.

Znovu to zařvalo. Ta síla jimi otřásla.

Alleria uslyšela zvuky dole v kaňonu. Pohyb. Pochod. Démoni se dali do pohybu.

„Legie ví, že je něco špatně,“ upozornila.

Bojovalo to proti svým okovům a otřesy se rozléhaly po celém světě.

Neschopno utéct, znovu to zařvalo. Ale tentokrát se to snažilo komunikovat.

Alleria ucítila, jak jeho surové emoce uvolnili místo něčemu dalšímu. Vzpomínkám…

Posílalo jí to celý svůj život v jediném nekontrolovatelném výboji. V tu chvíli, kdy na ní utkvěl zkažený pramen tajemné moci, byla její mysl přemístěna jinam. Tato bytos byla daleko mocnější, než přisluhovači stínu.

 

Potom byla svědkem záblesků osudu. Nyní prožívala dějiny, které přesahovaly existenci vesmíru.

Záblesk.

Byla to energie stáčející se do kosmu.

Záblesk.

Našlo to teplo poblíž Slunce a kolem něj se zformoval svět na jeho ochranu, zatímco on rostl.

Záblesk.

Generace životů na něm žily a umíraly.

Záblesk.

Bylo to zrazeno. Bylo to spoutáno něčím mocným.

Záblesk.

Bolest. Bolest! Tolik to bolelo! Jeho jedinou útěchou mu byly sny.

Záblesk.

Zotročily světy. Spálili světy. Použili jeho sílu pro oživení svých padlých duší. Tolik to bolelo!

Záblesk.

Našli další. Bylo to ještě mocnější. Chtěli si to také uzmout. Potom by byli nezastavitelní.

Záblesk.

Zakřičelo to do kosmu o pomoc. Dvě děti odpověděly na volání. Dvě zářivá světla.

Záblesk.

Dvě zářivá světla z Azerothu. Světa, který byl jako Argus.

Alleria se vysmekla na svobodu.

Nyní ležela na boku. Turalyon s ní třásl. „Vzbuď se! Allerio, vzbuď se!“

 

Existují dva různé úhly pohledu, kterými se na tento příběh dívat, přičemž Xal'atath se v Mac'Aree vyjadřuje takto: „Můžeš to ochutnat ve vzduchu? Ten sladký nektar šílenství? Mmm… tohle místo je jím přímo nasycené.“ Jenže co má zde konkrétně na mysli? Historii a duši onoho místa, nebo přímo titánskou duši Argusu?

 

První možností, jak nahlížet na tento příběh, je považovat ho za prostý popis událostí, které v chronologické pořadí znamenají Argusovo narození, snění, zotročení Legií, agónii a volání o pomoc. V celku jasné, nikterak zajímavé a čtené bez potřeby zvýšené mozkové aktivity. Nicméně druhá možnost je mnohem zajímavější.

 

Nezapomeňte, že nevíme, kolik času uplynulo od zrození vesmíru. Z historie známe jen to, co nám sdělil Pantheon, a to, aniž bychom měli jakoukoliv záruku, že jejich verze je objektivní pravdou. Nemáme ponětí o časové ose. Nevíme kdy se probudil údajně první titán Aman'Thul a z kronik se dočteme tak maximálně to, že Sargeras a Aggramar bojovali proti démonům mnoho tisíc let. První skutečný bod na časové ose, kterou nám Kronika dává, je, že 25 000 let před Temným portálem začlenil Sargeras eredary do Plamenné legie.

qrhrf6s5j9_bd121e2cbc5e89cd6ba1efc81c578ad2afa0b3c2_1560852300_9247.jpg

Druhou možností, jak se dívat na příběh Argusu je tento. V první záblesku se dozvídáme, že duše Argusu, jeho vědomí, si pamatuje okamžik, kdy se energie začala stáčet do kosmu, což se stalo při zrození kosmu jako takového. Znamená to tedy, že Argus samotný je starý jako vesmír sám. Druhý záblesk ukazuje, jak se kolem duše prastarého Titána zformoval svět, v jehož nitru mohl růst a sílit.

 

Třetí záblesk říká, že na něm žily a umíraly generace životů, a právě tady to začíná být zajímavé. Jde totiž o generace eredarských životů, přičemž každý příslušník této rasy žije několik desítek tisíc let. To, co je zde tak důležité, je, zda rasu eredarů zrodil Argus sám, jako například Azeroth zrodil trolly, kteří jsou jedinou původní rasou, nebo zda eredaři byli uměle vytvořeni Pantheonem. Proč je to tak důležité? Protože tento fakt má zásadní vliv na chronologickou osu.

Myslím si, že rasa eredarů byla zrozena přímo Argusem a je tedy jeho původní rasou. K podpoření této myšlenky slouží jednak to, že Sargeras sám o jejich existenci před soubojem s Pantheonem nevěděl, a také to, že Ata´malský krystal, u něhož Velen meditoval o Sargerasově nabídce, darovali jeho rase před dávnými časy posvátní naaru. Uvědomte si prosím, o jak obrovský časový úsek se musí jednat, když se pro tvory žijící několik desítek tisíc let stalo něco před dávnými časy. A právě tato drobnost o příchodu naaru má tak zásadní význam. Ať už věříme, že první naaru stvořila Elune, nebo považujeme Eonar za Titánku Světla svatého a života, tak jedna věc je jistá. V den příchodu naaru přišlo na Argus i Světlo svaté.

 

Všichni víme, že tato energie dokáže úžasné i strašlivé věci. Víra ve Světlo svaté zaslepuje a tam, kde jeho uctívači získají většinu, jako třeba na alternativním Draenoru, tam jakákoliv odlišnost a svoboda je spálena na prach fanatickými uctívači Světla svatého, které zpravidla vedou naaru. Víme, že naaru nejsou zdaleka jen laskavé a nevinné bytosti, a otázkou zní, proč na Argus přišli a kdo je tam poslal. Ať už je jejich funkcí průzkum vzdálených míst a nebo jsou to jen loutky v přední linii při šíření víry Světla svatého, vzniká nám tu alternativní pohled na celý příběh.

Čtvrtý záblesk říká, že to bylo zrazeno a spoutáno něčím mocným. Co když díky propojení se Světlem svatým, které Eonar má, objevil Pantheon existenci Argusu? Eonar je zřejmě Titánkou života a Světla svatého. Velmi pravděpodobně také ve skutečnosti celý Pantheon vede a Pantheon fanaticky chrání veškerý život ve vesmíru a jeho členové hledají spící Titány, takže dává logicky smysl, že by se okamžitě k Argusu vydali a prostudovali ho, aniž by to jeho vlastní obyvatelé tušili. Pantheon v čele s Eonar tedy zřejmě nalezl svého spícího druha, ovšem zjistili také, jakou mocí vládne a jaký účel má jeho existence.

 

Co když před mnoha a mnoha desítkami tisíc let, v době poté, kdy Sargeras kvůli hádce o osudu vesmíru opustil Pantheon, nalezl Pantheon Argus a poznali účel, který jeho existence má? Panthon přísahal chránit všechen život ve vesmíru a tento slib zaslepeně následuje, proto se museli rozhodnout. Věrni svému slibu nemohli Arguse zabít, avšak také nemohli nikdy dovolit, aby se narodil. Pantheon nikdy nemohl dovolit, aby se zrodil Titán smrti a zkázy, protože právě díky své obrovské moci a nesmrtelnosti nikdy nepochopil nutnost rovnováhy, kdy staré umírá, aby se nové mohlo zrodit. Pantheon nikdy nepochopil a nepřijal tento princip, natož fakt, že platí pro celý vesmír včetně jich samotných. Proto svého nenarozeného druha místo péče a snahy o probuzení zradili a spoutali ho tak, aby se nikdy nemohl narodit a zůstal navždy ve svém světě uvězněný.

c8m0utzulr_bd121e2cbc5e89cd6ba1efc81c578ad2afa0b3c2_1560852300_8706.jpg

Zamyslete se nad tím na chvíli. Ani Sargeras sám jako nejmocnější z Titánů nedokázal zabránit zrození temného Titána jiným způsobem než tím, že jeho svět rozsekl mečem a tím ho zabil. Když tedy Argus ve svých vzpomínkách ukazuje zradu, přičemž zradit vás může jen vlastní druh nebo ten, s kým máte přátelský či silnější vztah. Následně ukazuje, že ho něco mocného spoutalo, tak už asi chápete, že pouze Pantheon mohl mít takovou moc, aby něco takového dokázal.

Pátý záblesk ukazuje bolest, spoustu bolesti. Právě bolest ze zrady vlastního druhu a z okovů, které ho uvěznily, musela být strašlivá. To vědomí, že jste spoutáni bez možnosti osvobodit se, že vám někdo způsobí takovou bolest jen proto, že má strach z vaší existence, takové vědomí muselo být nepředstavitelně těžké a bolestivé. Proto není divu, že jedinou útěchou byly pro Arguse jeho sny.

Šestý záblesk. Co když až šestý záblesk je ten, kdy Sargeras přišel k tomuto světu a rozhodl se využít energie svého spoutaného druha k posílení vlastní armády? Co když právě díky zradě Pantheonu mohl využít Arguse pro své záměry a až později zjistil účel jeho existence a rozhodl se ho pokusit osvobodit? Co když se skutečný příběh odehrál právě takto?

Připadá vám tato verze příběhu nemožná či nepravděpodobná? Přemýšlíte, proč by Pantheon jednal tímto způsobem? Co by je k tomu vedlo? Jaký problém v jejich podstatě a přemýšlení vytváří tyto výklady minulých i současných událostí? To se dozvíte ve třetí části…

Koho z vás zaujala nová možnost náhledu na Argusův příběh?
Komu z vás připadá tato verze pravděpodobnější či uvěřitelnější?
A kdo z vás se zamyslel nad osmým a devátým zábleskem?
Kdo z vás nyní přemítá o dvou zářivých světlech?

jeqs8tkds1_02ba65e55044e651c5947a347ca0fe605a7c8322_1560853945_1507.jpg


Chcete si povídat o World of Warcraft? Připojte se na náš Discord. Rádi vás uvidíme.

Diskuze

OMEN 24.07.2019 19:59

Jsou Naaru nebo Prime Naaru i jinde než v Great Dark Beyond? - protože není zmínka o tom, že by byli v Netheru. Zato Void lordi jsou (až na krátké chvíle) v Netheru pořád, ale třeba voidwalkeři mohou cestovat, kde chtějí.

Dik za odpověd

Merneron 24.06.2019 20:33

zobraziť viac
Mathiophanes 24.06.2019 20:56

Ten obří meč moc léčivě nepůsobil ale.

Merneron 24.06.2019 22:08

@Mathiophanes záleží v akom to berieš kontexte. Sargerasov meč bol naplnený mocou Argusa, jeho vlastnou energiou. Pokiaľ berieme energiu smrti ako zbrať proti Prázdnote a Starým bohom tak jedinou možnosťou, ktorú Sargeras v tej krátkej chvíli mal bolo túto moc Azerothu poskytnúť skrz svoj meč, ktorý tak mohol zabodnúť dosť hlboko aby sa k duši sveta dostala.

Kaspo 25.06.2019 16:48
zobraziť viac
Ysu 25.06.2019 22:33
zobraziť viac
Astesia 26.06.2019 12:33

@Ysu
Zbytočne agresívny a nelogický útok na vyjadrenie @Kaspo

Kaspo 26.06.2019 15:51
zobraziť viac
Ysu 27.06.2019 07:42
zobraziť viac
Ysu 27.06.2019 12:22
zobraziť viac
Kaspo 27.06.2019 13:27

@Ysu ďakujem za odpoveď. 🙂
Nechcem tu riešiť literárne teórie, teórie literárnych žánrov.
Len k tomu filmu. Pokojne môže ísť o umelecké spracovanie, ktoré si nenárokuje na to, aby bolo prezentované masovo. Ale o to nejde 😄. Je to iný uhol pohľadu a ja nemôžem po tebe chcieť, niečo čo ti proti srsti.

SpiderPorky 24.06.2019 14:44

Amazing!

Pro napsání komentáře musíte být přihlášený.
Přihlásit se
nebo
Zaregistrovat nový účet