KOUPIT KRONIKU 2
Rozcestník
Kronika na Festivalu fantazie 2017
Stručně o Kronice
Kronika, v originále Chronicle, je bohatě ilustrovaný lorebook, který si klade za cíl utřídit historii Warcraftu a WoW od úplného počátku tohoto univerza (tedy stvoření vesmíru), ujasnit nesrovnalosti, vyplnit slepá místa a pro potěšení fanoušků obohatit tento svět o další fascinující informace, o nichž jsme ani netušili, že je vlastně chceme vědět.
Mají vyjít dohromady 3 díly, které mají obsáhnout vše od prvopočátku Warcraft univerza, přes děj všech Warcraftů až po World of Warcraft.
Kronika je součástí herního univerza, NIKOLI toho filmového, které je odlišné, samostatné a existuje paralelně.
Kniha je tištěná na kvalitním křídovém papíře a jde o hardcover. Za zmínku stojí i její grafická stránka – kromě četných ilustrací a několika map jsou i samotné stránky s textem zdobeny grafickými prvky, které z Kroniky činí unikát mezi ostatními Warcraft knihami. Micky Neilson (spisovatel, který dříve také psal pro Blizzard) Kroniku označil za „bibli s ilustracemi“.
Následující článek je věnován druhému svazku Kroniky. Pro informace o prvním svazku můžete zamířit SEM.
Autoři
- Chris Metzen – Senior Vice President of Story & Franchise Development; hlavní guru příběhu Warcraftu a WoW
- Matt Burns – Story Developer; autor povídek Fire and Iron, Charge of the Aspects, Bleeding Sun, The Jade Hunters, Apocrypha; autor komiksů Magni: Fault Lines, Nightborne: Twilight of Suramar
- Robert Brooks – Story Developer; autor povídek Death From Above, The Untamed Valley, Hellscream, autor novely Sargerasova hrobka (Tomb of Sargeras), autor komiksů Anduin: Son of the Wolf, Highmountain: A Mountain Divided
Ilustrátoři
- Barevné ilustrace – Emily Chen, Stanton Feng, Alex Horley, Peter C. Lee, Sean Sevestre, Abe Taraky, Wei Wang
- Další kresby – Joseph Lacroix
Datum vydání (svět): 14. března 2017
Datum vydání (ČR): květen 2017 (již vydáno)
Český překlad vznikl ve spolupráci nakladatelství Crew a FantomPrint.
Překladatelé: Zuzana „Bellatrix“ Komprdová a Tomáš „Brog“ Kratochvíl
Výpomoc s překladem: Eliška „Esperanta“ Damborská
Obsah druhé Kroniky
(Témata probíraná v jednotlivých kapitolách jsou vypsána pouze rámcově, v samotné knize toho samozřejmě naleznete daleko více.)
Část I. - Zkáza Draenoru
Kapitola I: Pradávný Draenor
- původ a vývoj Draenoru od prvopočátku (podobně jako v první Kronice vývoj Azerothu)
- rozvoj unikátních draenorských forem života, jejich vzájemný boj o dominanci
- původ orků, ogrů, arakkoa a dalších draenorských ras
- "bohové" arakkoa – Rukhmar, Sethe, Anzu
Kapitola II: Děti kamene
- další detaily o dominantních draenorských rasách – především orcích, ogrech a arakkoa – a jejich historii a kultuře
- vznik a vývoj orkských klanů, rozvoj šamanismu
- boje dominantních draenorských ras o nadvládu
- Terokk
- příchod draeneiů na Draenor, založení Shattrathu, původ Temné hvězdy (Dark Star)
Kapitola III: Zrod Hordy
- nové reálie ohledně vzniku Hordy (viz např. kniha Zrod Hordy, zde však popsáno unikátním stylem Kroniky s novými informacemi)
- další detaily o orkských klanech a jejich náčelnících
- mok'nathal
- Gul'dan a jeho spojení s Legií (rozšíření příběhu Harbingers)
- úpadek orků do područí Plamenné legie, válka mezi Hordou a draenei
- klan Twilight's Hammer a jejich napojení na Prázdnotu, Cho'gall
Část II: Horda a Aliance
Kapitola IV: První válka
- pokračování příběhu Medivha a Aegwynn
- válka Stormwindu s trolly Gurubashi
- První válka a vše okolo ní
- kapitoly o Světle a Prázdnotě a o formování jejich církví
Kapitola V: Druhá válka
- Druhá válka :)
- zrození rytířů smrti a paladinů
- spojení Hordy s trolly, Zul'jin
- Gul'dan a Sargerasova hrobka
Kapitola VI: Za Temným portálem
- alianční invaze na Draenor
- Deathwing
- Grull Drakobijce
Co obsahuje navíc český překlad?
- Slovo překladatelů (které ale samozřejmě nikdo nečte, pokud tedy už nemá přečtenou celou knihu třikrát a zoufale hledá něco dalšího k přečtení)
- Další četba – propojení se stávající literaturou, odkazy na již vydané Warcraft knihy, povídky či komiksy ve stylu „o tomto tématu toho najdete více v tomto díle“
- Vysvětlivky – originální podoba českých překladů; může být bráno jako druhá část souborného slovníčku pojmů z WoW univerza
Proč si přečíst Kroniku? aneb něco jako recenze
Kronika je typ díla, na nějž je těžké a vlastně i docela nesmyslné snažit se psát recenzi. Nejde o žádný román, spíše o velmi barvitou encyklopedii plnou čtivě podaných informací. Nabízí se však otázka – co když už tyhle informace znám?
Ještě před vydáním druhé Kroniky se ke mně velmi často dostávaly dotazy typu "Proč bych měl tu Kroniku číst? Vždyť už to všechno znám. Všechny Warcrafty jsem hrál stokrát, co se asi tak můžu dozvědět nového o První nebo Druhé válce?"
Nuže poslouchejte, vy, kteří pochybujete, zda vás druhý svazek Kroniky nějak obohatí:
Předně – Kronika nevznikla v žádném případě jen pro fanoušky, kteří se se světem Warcraftu teprve seznamují. Vznikla samozřejmě i pro ně, ale také pro všechny přechytralé loremastery, kteří nosí v hlavě kompletní WoWpedii.
Nesmíte si totiž představovat Kroniku jako výčet nějakých suchých informací. Jde o živý, dýchající organismus, který staví na nám dobře známém základě (třeba právě na Warcraftech), ale tvoří z něj majestátní literární dílo, které konečně představuje ucelenou historii tohoto světa a obohacuje ji o nesčetné množství informací a perliček, s nimiž jsme dosud neměli možnost se setkat – ani v žádné z her, ani v knihách, povídkách či komiksech.
Kniha – tím spíš kniha jako Kronika – je naprosto odlišné médium než hra. Komunikuje s námi jiným způsobem, předává nám informace jiným způsobem, probouzí naši fantazii jiným způsobem. Ptát se "Má cenu číst Kroniku, když jsem už hrál Warcrafty a WoW?", je asi zhruba podobné jako ptát se "Mám se dívat na Hru o trůny/jiný libovolný seriál/film, když už jsem četl knihu/y?" Příběh, byť stejný či podobný, ale vyprávěný skrze jiné médium, nám vždy přinese něco nového.
A co že je to "něco nového" v případě druhé Kroniky? Dobrá otázka:
První část – Draenor
Pro mě osobně představuje "draenorská" část Kroniky něco, čeho se mi z žádného jiného díla s WoW tematikou (a to včetně her) nikdy nedostalo. Poprvé jsem si uvědomila, že Draenor je stejně bohatý, fascinující a živý svět jako Azeroth. O jeho vývoji jsme toho nikdy příliš nevěděli, protože v příběhu hrál zkrátka prim Azeroth, ale při čtení o Draenoru jsem tomuto světu naprosto propadla.
Je to svět, který stejně jako Azeroth formovala válka, ale jeho vlastním unikátním způsobem. A místní rasy jsou stejně poutavé (a věřím, že pro někoho možná i poutavější) jako rasy azerothské.
Historie Draenoru je nesmírně barvitá, jeho vývoj jedinečný, a především – nikde jinde se o něm v takovém rozsahu tolik nedozvíte. Po přečtení Kroniky se opravdu nebojím říct Draenor is the new Azeroth.
Co stojí z Draenoru za zmínku:
- vývoj, historie a kultura místních ras – orkové, ogři, arakkoa (a jejich předchůdci, Apexové)
- "bohové" arakkoa – Rukhmar, Anzu, Sethe, popř. Terokk
- detaily o orkských klanech a o tom, kde se vzaly jejich "přednosti", to, čím jsou ikonické a unikátní, složité vztahy mezi jednotlivými klany
- původ Gul'dana a jeho cesta, která ho nakonec zavedla až k Legii – Poprvé jsme měli šanci Gul'danovy začátky vidět v jednom z animovaných videí Harbingers, ale asi vás nepřekvapí, že tříminutové video neobsáhne to co kniha. Pokud máte rádi Gul'dana, v Kronice se ho nabažíte až až.
- totéž (leč v o něco menší míře) může platit pro Ner'zhula – i jeho charakter dostal v Kronice kýžený prostor, stejně jako mnozí další významní představitelé orkských klanů
- Cho'gall – i jemu přidala Kronika na zajímavosti, obohatila jeho konání o netušené motivy a dala jeho charakteru větší hloubku
Příjemnou perličkou může být také fakt, že události na Draenoru můžeme díky přidaným letopočtům sledovat na časové ose, vztažené ke stejnému bodu jako události na Azerothu – k roku 0, postavení Temného portálu. Můžeme tedy porovnat, co se dělo na Azerothu a Draenoru ve stejné době.
Druhá část – První a Druhá válka, Za Temným portálem
Zde platí především to, co jsem psala výše – sice jsou to známé události, ale jsou podané novou, čtivou formou a jsou obohacené o hlubší příběhové pozadí. Blizzard i příběh, který tvoří, ušli od dob Warcraftů dlouhou dobu. Byla by rozhodně škoda nepodívat se na staré známé příběhy novou optikou.
Rozhodně bych vypíchla především kapitoly, v nichž figuruje Strážce Medivh – ty jsou v pravém slova smyslu strhující.
A rozhodně si při četbě druhé části této Kroniky přijdete na své, pokud do vaší sféry zájmu spadá něco z následujícího výčtu:
- rytíři smrti
- paladinové, Světlo a církev Světla Svatého
- Prázdnota (Void), Staří bohové a kult Twilight's Hammer
- a samozřejmě vše, co se týká událostí První a Druhé války či invaze na Draenor
Pokud bych měla zmínit nějaké negativum druhé Kroniky, pak by to bylo to, že její druhá část (tedy První a Druhá válka a cesta za Temný portál) mohou místy působit trochu uspěchané, především pak v porovnání s první částí. Ta jde svým vlastním, volným tempem, a umožňuje čtenáři zhluboka nasát atmosféru Draenoru. Do druhé části knihy však museli autoři nacpat poměrně obsáhlý úsek historie, takže musíte počítat s tím, že zde má všechno velký spád – což ale může mnohým z vás naopak vyhovovat.
Dříve se hodně mluvilo o tom, že Kronika utřídí, které mise, bitvy a události z Warcraftů jsou součástí kánonu a které nikoli. Z toho ale bohužel sešlo, neboť autoři zkrátka do pouhé poloviny Kroniky nemohli umístit vše, co by bylo záhodno. Mnohé události, které se udály ve Warcraftech, ale v Kronice zmíněné nejsou, tak stále mohou být součástí oficiálního příběhu, jak zdůraznil Matt Burns zde nebo zde. Jen je škoda, že v tom ani po vydání Kroniky nemáme jasno. A asi ani nikdy nebudeme mít.
Mapy a ilustrace
Pokud je to grafické stránka, co vás na Kronice táhne, pak je pro vás druhý svazek splněným snem. Blizzard si tentokrát přizval mnohem větší množství ilustrátorů, takže se zde setkáte hned s několika různými styly kresby. Obrázky mě osobně nadchly snad ještě více než v první Kronice.
A opět je zde samozřejmě plno map.
Propojení s World of Warcraft
U první Kroniky bylo provázání se hrou poměrně zjevné – kniha vznikla dozajista i s tím záměrem, aby vytvořila most k tehdy novému datadisku Legion. Mohli jsme zde tudíž najít četné odkazy na konkrétní místa (Halls of Valor – Síně chrabrých), osoby (např. magistru Elisande) či příběhové aspekty významné pro Legion (Pilíře stvoření).
U druhé Kroniky je vazba se hrou o něco méně zjevná, především proto, že celou jednu část tvoří samostatný a uzavřený děj Warcraftů. Pokud jde o draenorskou část druhé Kroniky, ta by dle mého názoru představovala naprosto dokonalý "prequel" k Warlords of Draenor. Bohužel datadisk a kniha spatřily světlo světa v opačném pořadí.
I druhou Kronikou se však jako červená nit táhne vyprávění o Plamenné legii, která je pro Legion a určitě i pro další datadisk velice zásadní. Kronika nám dává možnost si připomenout, proč vlastně Legie vznikla, a také to, že navzdory tomu, co jsme si odjakživa mysleli, nejde o to nejhorší zlo univerza Warcraftu.
Povídání o Prázdnotě a o Pánech Prázdnoty (Void Lords), kteří představují daleko větší nebezpečenství, je ve druhé Kronice rozšířeno o informace kolem kultu Twilight's Hammer, jejich nejvýznamnějších služebníků. A vsadím svou pravou ledvinu, že v Kronice tyto informace nejsou jenom pro srandu králíkům. Prázdnota nám prosakuje do WoW čím dál tím víc... A Kronika jí dost možná staví cestičku.
Ač je propojení druhé Kroniky se hrou spíše obecné, můžete zde najít i poměrně konkrétní odkazy – například je zde vysvětleno, jak se Gul'dan vlastně dozvěděl o Pilířích stvoření. Pokud budete mít oči otevřené, určitě narazíte i na další podobné drobnosti, dotvářející celkový obraz současného příběhu.
Český překlad
Stejně jako v první Kronice vás zde čeká velké množství nových překladů (nejrůznější označení, pojmy, místní jména apod.) a s nimi i rozsáhlý slovníček, který vám – jak pevně doufáme – usnadní orientaci. Jako u první Kroniky jsme se snažili neodchylovat se od již zavedených překladů (a stejně tak nepřekládat věci, které se dříve nepřekládaly). A stejně jako u první Kroniky náš překlad opět kontroloval a posvětil samotný Blizzard.
Pokud pro nás ohledně překladu máte jakoukoli zpětnou vazbu, rádi si ji vyslechneme.
Třetí svazek Kroniky
Kronika bude obsahovat celkem tři svazky. Kdy vyjde třetí, je zatím stále ve hvězdách. Autoři Kroniky se však už útržkovitě zmínili, co můžeme ve třetím díle očekávat:
- Třetí válka
- události World of Warcraft pravděpodobně až po Cataclysm včetně
- Kalecgos a jeho "povýšení" na Aspekta
- Maiev Shadowsong
- další informace o gnómech, např. systém jejich vlády
- lichové
- Kel'thuzad a vznik Kultu zatracených (Cult of the Damned)
- ethereálové
- fel orkové
- proč praporec Gilneasu změnil v Cataclysm svůj vzhled
- trollí kmen Darkspear
- trollí kmen Razorbranch (kmen, který byl letmo zmíněn v první Kronice, ale nic dalšího se o něm neví; pravděpobně šlo o kmen, který z WoW známe jako Sandfury, a změna jména může značit, že jejich pozdější domov Tanaris nebyl odjakživa poušť)
- Lady Vashj a co ji motivovalo připojit se k Illidanovi
- co přimělo Kael'thase Sunstridera přidat se k Plamenné legii (konečně!)
- mapa Outlandu
- Staří bohové a snad prý nějaká zmínka o vazbě mezi Yogg-Saronem a Pohromou (že by konečně potvrzení teorie, že Yogg-Saron ovlivňoval Krále lichů a Pohromu skrz saronit?)
- Art - Thrall & Orgrim
- Glaive of the Aspects
Další možná témata, která je však třeba brát s rezervou (to, že někdo z autorů zmíní na Twitteru, že by se to MOHLO objevit v Kronice, nemusí znamenat vůbec nic):
- zbroj Krále lichů (tedy pravděpodobně její původ)
- Northrend a Devourer of Souls (boss z Icecrown Citadel)
- Warsong Gulch
- události Dne draka
- Onyxia a její infiltrace do politiky lidí
- Edwin VanCleef a jeho cech kameníků (Stonemasons Guild)
- Syndicate a Ravenholdt
- Farahlon (bývalý Netherstorm)
- jak funguje magie portálů
- jak fungují ve WoW palné zbraně
- další informace o trpaslících a jejich kultuře
- původ různých typů démonů
- God-King Skovald
- Cho'gall a Mar'gok
- Darkmoone Faire
- co se dělo s některými "ztracenými" postavami – Calia Menethil, Isiden Perenolde, Fenris Wolfbrother...
- co se dělo na Kalimdoru během První a Druhé války
- spojitosti mezi nočními elfy, bludičkami (wisps) a Bohy divočiny (Wild Gods)
- ... (kompletní výčet někdy zmíněných témat můžete najít zde)
Kronika na Festivalu fantazie
Pokud stále váháte, zda si Kroniku pořídit, a zároveň plánujete zúčastnit se letošního Festivalu fantazie, pak si nenechte ujít naši přednášku o Kronice, kde si budete moci knihu prohlédnout a prolistovat (pouze tento nový, druhý díl).
Přednášku pro vás pořádají překladatelé Kroniky, takže nám rovněž můžete přijít sdělit svůj názor na překlad nebo o něm přímo podebatovat.
Přednáška se bude konat v úterý 4. 7. ve 21:00 večer. (Kompletní článek o všech Blizz-tématech, které vás na Festivalu fantazie čekají, vydáme během tohoto týdne.)
Zdroje
- WoWpedia
- Tweety Matta Burnse
- Tweety Mickyho Neilsona
Už máte druhou Kroniku přečtenou? Co na ni říkáte, co vás z ní nejvíce zaujalo a co vám v ní naopak chybělo?
Chcete si povídat o World of Warcraft? Připojte se na náš Discord. Rádi vás uvidíme.
Diskuze
Muradin 16.06.2017 17:04
Skvěle napsané. Přesně to si o druhé Kronice myslím aneb Draenor is the new Azeroth. Draenor má hlavně tu výhodu, že ještě není tak přeplácaný a mnoho jsme o něm nevěděli.
První části jsou fakt super. Zrod Hordy je dost detailní a propojuje spousty věcí. První válka je už chudší, ale zmíněné části s Medivhem a to že je o ní celkově málo informací to trochu zakrývá. Druhá válka už docela zrychluje a Za temným portálem je už opravdu uhnané. Druhá Kronika hold měla tu nevýhodu, že musela pokrýt prehistorii světa a ještě konkrétní události. A je to veliká škoda, protože kdy se naskytne další situace kde by mohli podrobněji rozebrat tyto války? Možná už nikdy.
Přitom na tyhle detaily a věci jsem se moc těšil a čekal jsem, že to bude to hlavní proč druhá Kronika vzniká. Takové věci jako Griselda a Turok, spojení Hordy s gobliny nebo by mě zajímalo jak se třeba Blizzard staví k obřím želvám používaných během Druhé války.
Někdy také zamrzí menší retcony jako třeba původ Garony nebo občasná snaha vysvětlit až moc to co vysvětlit nepotřebovalo (třeba to že v První válce bojoval Stormwind sám).
A jak už jsem dřív zmiňoval výběr (některých) obrázků mohl být trochu lepší (proč třeba obrázek Blackhanda, který zbytečně upozorní na změnu jeho vzhledu čímž poukáže na komiks z WoD což vedlo k dalšímu vysvětlování u postavy, která se už nepoužije).
Ale i přes tyhle věci je Kronika vlastně mistrovské dílo, které sem hltal a těšil jsem se až budu zase číst pokaždé co jsem nemohl. Tohle musí ocenit i člověk, který na Warcraft narazí s Kronikou poprvé a natož fanoušek.
Překlad byl zase perfektní. Někdy jste vymysleli snad i lepší název a někdy jste museli udělat těžká rozhodnutí. Oceňuji třeba černivec nebo si nedokážu představit jak jste se dohadovali u sporemound, podlings a podobně. Zkrátka ale výborně odvedená práce.
Na třetí Kroniku se těším, ale nejraději bych byl aby se zastavila někde na počátku World of Warcraft.
Bellatrix 18.06.2017 22:45
Černivec vymyslel kolega Tomáš Kratochvíl a taky se mi to hrozně líbí.
Co se týče sporemound, to mi ani nepřipomínej. Nad tím jsme strávili beze srandy několik dnů (a pozastavili kvůli tomu překlad, protože se to v dalším textu opakovalo hodně, takže se dost dobře nedalo pokračovat bez vymyšleného překladu) a dohadovali se o všech možných alternativách, konzultovali to s několika dalšími lidmi... hrůza.
Maxen 16.06.2017 14:11
Kronika je prostě ultimátní zdroj informací, stejně jako u prvního dílu mám doma jak anglickou tak i českou verzi - za prvé jsem se prostě nemohl dočkat, než vyjde překlad, za druhé jsem byl zvědav, jak si překladatelský tým poradí s různýma názvama (v některých případech bych osobně zvolil jiný výrazy, ale řekl bych, že se s tím poprali dobře).
Jsem zvědav, kdy vyleze třetí díl a samozřejmě doufám, že nezůstane jen u něj, obzvlášť jestli se má zabývat událostmi jen po Cataclysm - přece jen od té doby byly vydány další 3 datadisky a tak, jakmile vyjde ještě aspoň jeden nebo dva další, tak by se mi rozhodně hodilo mít určitý shrnutí událostí - a to i přes to, že příběhu věnuju dost pozornosti.
Takže pro překladatele - dobrá práce a pro fanoušky Warcraftího Lore - tyhle knížky jsou prostě povinnost.
Bellatrix 18.06.2017 22:41
Ty jo, koupit českou i anglickou verzi, tomu se říká fanouškovství Smekám.
Jinak, jen tak ze zvědavosti, jaké jiné překlady bys třeba zvolil?
Jinak ohledně toho, jestli zůstane jen u třetího dílu - jak píšu o komentář níže. Škoda, že se to nenaplánovala jako tetra nebo pentalogie.
Maxen 20.06.2017 11:29
@Bellatrix
Pokud si dobře pamatuju, tak to byly nějaký místopisný názvy - z hlavy ti to neřeknu, musel bych se podívat do toho "svýho" překladu a porovnat to s vaším (já jsem totiž takovej úchyl, že místo čekání na ofiko překlad jsem si to pro sebe přeložil sám - dokončil jsem to sice asi dva tejdny než ten oficiální překlad vyšel, ale co už :-D )
Jo a Titanforged... u tohohle výrazu si pamatuju že jsem byl totálně zoufalej, nakonec mi z toho po dlouhým přemejšlení vyšli Vykovaní. Vytepaní zní samozřejmě mnohem líp a tenhle překlad se mi strašně líbí.
jawed 16.06.2017 07:47
Úplná paráda tiež som to hneď prečítal a je to proste úžasné(hlavne pre mňa keďže mám radšej lore než samotnú hru aj keď aj tú mám rád) a na tretiu časť sa už teraz teším už teraz sa neviem dočkať a pokiaľ tam bude čo i len polovica z toho čo by tam mohlo byť tak to bude fakt parádne
Bellatrix 18.06.2017 22:39
Je asi lepší být ohledně toho, co tam může být, skeptický. Aby pak člověk nebyl zklamaný. Já si dovedu představit, že ti autoři by tam fakt rádi všechny tyhle věci zanesli, ale ono to nepůjde. To se do jedné knihy s tím, co tam opravdu být musí, nikdy nevejde. Je to škoda, podle mě to neměli plánovat jako trilogii, ale tetra nebo pentalogii. Lidi by to kupovali tak jako tak, takže by na tom navíc Blizz vydělal. A autoři si myslím, že by do toho šli.
Moped 15.06.2017 16:05
Druhá kronika je opravdu velké dílo neodolal jsem a hned co jsem si ji vyzvedl jsem ji zhltl najedou a četl až do pozdních hodin při čtení vám prostě začnou docházet různé spojitosti a doplní se informace o faktech které jste znali. Prostě pokud jste fanoušek Warcraftu tak pro vás neexistuje "Proč bych měl tu Kroniku číst?". snad další kroniku vydají zase za rok...ale to nestačí! já chci víc, víc lore! víííííc
Bellatrix 18.06.2017 22:37
Jakmile bude bližší info ohledně vydání třetí Kroniky, určitě dáme vědět.
Pro napsání komentáře musíte být přihlášený.
Přihlásit senebo
Zaregistrovat nový účet