Úvaha: Komu slouží Sylvanas?

  Sylvanas    úvaha    teorie   

Že se s podobnými články roztrhl pytel? A víte proč? Po dlouhé době jsem chytla spisovatelskou slinu a baví mě konspirační teorie. Takže zatímco nedávno jsem si polemizovala nad tím, jestli přijde nástupce WoW a pak jsem vypustila do světa rozhořčený článek ohledně Blizzardovského story tellingu, dneska zapluji do vod, kterými většinou proplouvá Bellatrix. Ta měla totiž nedávno článek o Azshaře a jaký bude mít dopad na celý datadisk Battle for Azeroth.

 

I když za mě Warbringers, ve kterých vystupuje Sylvanas, je mnohem nudnější než třeba námořnická balada Jainy, nemůžu popřít, že video vyvolalo velkou vlnu pozdvižení. Aliance a Horda se do sebe opět pustila ale na druhou stranu mnozí fanoušci kritizují, jakým způsobem Blizzard posouvá a vypráví příběh. Koneckonců, můj rozbor můžete nalézt v již zmíněném článku. Nicméně, jdeme na to.

 

Ne, tyhle spekulace nezačaly teprve s Warbringers. Byly tu už dřív. Ale nic to nemění na tom, že po videu to byla hotová lavina. Spousta lidí, včetně mně, se nemůže smířit s tím, že Sylvanas zapálila Teldrassil jen tak. Protože může. Ono by to samo o sobě bylo hodně cool, jenomže ne s lazy writingem jako je tenhle. Pokud chcete charakter považovat za záporáka, ok, ale pokud z něj chcete mít kvalitního záporáka, pak už si s ním musíte vyhrát. Ruku na srdce, jsem zlá a všechny nesnáším, protože jsem hrozně trpěla, to je snad všude. To není originální záporák. Jak jsem zmiňovala v komentářích ke článku o lazy writingu, jedním z hodně povedených záporáků je Thanos. Víte proč? Vraždí a provádí genocidu. Ze začátku si říkáte: "To je magor, bože můj. To je blbé hovado." Jenomže pak zjistíte, že i tahle bestie má city a že za tím, co dělá, je opravdu hluboký a promyšlený důvod. Thanos byl svědkem, jak se jeho planeta, která vzkvétala, stala holou pustinou jen kvůli přelidnění. Thanos to předpovídal a navrhoval, že se musí udělat radikální řez, jinak planeta zemře. Jenomže ho s jeho nehumánním řešením poslali k vodě. Pak se ale stalo, čeho se obával a planeta zpustla, vyčerpaly se její zdroje a většina obyvatel vymřela. Thanos si slíbil, že už nikdy ničeho takového nebude svědkem a obyvatelstvo všech přelidněných planet zredukuje na polovinu. Je to odporné, je to hnusné, ale planety se zahojily a lidé na nich znovu prosperovali. Vymýtil hlad a chudobu, všichni měli dostatek. Thanos není zlý. Jen má jiný pohled na věc, zažil, co se stane, když se planeta přelidní, a už nevidí žádné jiné východisko. A ne, neargumentujte mi tím, že mohl použít Kameny nekonečna k tomu, aby zvětšil vesmír. A kolikrát by to takhle musel udělat? Musel by ho zvětšovat neustále, protože lidé by se množili. A vesmír své limity má. Nebo by na ně časem narazil. Ale koneckonců, o tom se můžete dohadovat v komentářích. Takže místo toho, abyste Thanose celý film nenáviděli, nějakým zvráceným způsobem mu neskutečně fandíte a ke konci mu přejete, že se mu to povedlo. Chápete? Záporák, kterému přejete, že vyhrál. Tohle je dobře napsaný záporák. Tohle je originální důvod k jeho chování. Žádné: "Byli na mě zlí, tak vám to pořádně opepřím." Ani nic jako: "Jsem zlý, protože můžu a protože se mi to líbí." Ničím takovým už nikoho neoslníte. A jestli to oslní vás, tak jste buď ještě mladí nebo jste toho moc neviděli.

 

Ale zpátky k Sylvanas. Protože hodně z nás chce věřit, že je tu nějaký hlubší důvod, proč se tak Sylvanas chová a proč zapálila Teldrassil... máme tu pár fanouškovských teorií, které se na internetu objevily.

 

 

Když se dva perou, třetí se směje

Vím o někom, komu by se válka mezi Aliancí a Hordou nesmírně hodila. A to hlavně k odvedení pozornosti nebo jako nástroj k jiným a zlověstnějším cílům. Tím, kdo se směje, může být Azshara. A protože Bellatrix na to měla samostatný článek, doporučuji si ho i přečíst: článek. Spousta fanoušků, a viděla jsem, že se spousta z vás v komentářích vyjadřuje o tom samém, nemůžeme tuhle možnost vyvrátit. Sylvanas může spolupracovat z Azsharou. Vědomě či nevědomě. Může být pod jejím vlivem ať už si je toho vědoma nebo ji jen Azshara navádí tam, kde ji potřebuje mít. Otázkou však je, k čemu by Azshara potřebovala, aby Teldrassil shořel? Anebo to byla jen záminka, aby se Aliance konečně pustila do otevřené války s Hordou a ona si mohla v klidu osnova svoje zákeřné plány? Možnost nevyvracím, avšak i tohle se mi zdá opět jako hodně velký lazy writing. Protože to by znamenalo, že většina záporáků ve Warcraftu jsou stejně jen loutky něčeho většího. A pokud už jsou sami za sebe, jsou zatraceně nudní a hraje v tom roli jejich ego. Jo, já vím, ego dokáže i v normálním světě napáchat spoustu škod, ale přeci jenom umíme to i lépe, protože je to přeci fantasy svět a ne realita. Kdysi jsem ve článku zmínila Malazskou knihu padlých. Vidíte svět očima obou znesvářených stran, znáte jejich plusy a mínusy, jejich důvody ke konfliktu. A fandíte oběma, jenomže víte, že mír možný prostě není. A kdo se vám zdál z počátku jako záporák, je vlastně ke konci celkem fajn chlapík (ahoj, Anomandere).

 

Starý N'zoth v Nyalotha spí, kdo ho vzbudí, toho sní

Máme tu nějaké teorie i ohledně toho, že Sylvanas slouží Starým bohům. Že je to už pěkně omílané téma? Mně to neříkejte, kdyby se to odhalilo, už bych kroutila hlavou. Šílenství těchto chapadlatých potvor propadl už Deathwing, Azshara a vlastně spousta dalších. Takže toto zjištění by snad už nebylo ani překvapením. A že se to moc úplně neliší od Azshary, která Starým bohům vlastní slouží? A jo, asi máte pravdu, ale přeci jen mít přímé napojení na Staré bohy, to už chce pořádnou dávku sebekázně. Nebo spíš šílenství.

 

Otázkou však je, co od Sylvanas Staří bohové vlastně chtějí (pokud bychom tedy přistoupili na tuto konspiraci)? Nebo tedy spíš Starý bůh. Všechny ostatní jsme si naservírovali na stříbrném podnosu, takže na Azerothu zůstává už jen jeden velký hráč. Nedávno jsem viděla celkem zajímavou teorii právě o Stromech světa. Možná to bylo na Facebooku, možná tady v komentářích na webu. Každopádně kolik máme Stromů světa? 

 

Nordrassil - téměř zničen při útoku Archimonda, podruhé se jej pokoušel zničit Ragnaros

Teldrassil - spálen

Andrassil - nyní znám jako Vordrassil, spadlý v Grizzly Hills v Northrendu

Shaladrassil - napaden Noční můrou

Neznámý strom - nejmenovaný Strom světa, ve kterém sídlí Il'gynnoth v Noční můře

 

Až na Nordrassil jsou všechny Stromy světa zničené a nedokáží plnit svou původní funkci. Víte, že to byl Fandral Staghelm, který vzal sazenice Nordrassilu a pokusil se je rozesadit po celém světě s úmyslem zastavit šíření saronitu? Tento podivný kov je totiž krystalickou krví Yogg-Sarona, Starého boha, který byl uvězněn v Ulduaru. Že byste si zbroj z takového kovu nikdy na sebe nevzali? Z lore hlediska bych vám to nedoporučovala. Ti, kteří se jen pokoušeli žíly těžit, z vlezlého šepotu přišli o rozum. Už začínáte vidět spojitosti? Ano, pořád je to konspirační teorie, ale my milujeme konspirační teorie, je to lidská přirozenost. Proto taky máme reptiliány, chemtrails, dutou Zemi, placanou Zemi,... No však to znáte. Co když právě Stromy světa doteď ještě zabraňovaly šíření nějaké nákazy jako byl saronit? Co když právě proto N'zoth byl bezmocný a nemohl vystrčit růžky? Co když je naše Titánka už dávno zkažená zlem Starých bohů a hraje si s námi? A azerit je jen saronit v souše beránčím?

Pokud mi chete argumentovat, že Nordrassil ještě pořád stojí a je zdravý... nemusí. Andrassil, ze kterého zůstal už jen spadlý kmen napříč Grizzly Hills, nespadl jen tak. Nedostal požehnání dračích Aspektů a tak se k jeho kořenům dostal Yogg-Saron a druidi byli nuceni strom pokácet. Teldrassil zase naopak dostal pouze požehnání Ysery a Alexstraszy, ale ne Nozdorma. To samé platí pro Nordrassil. Požehnání od Aspekta času se nevrátilo. A kdo ví, v jakém stavu vlastně poslední nezasažený Strom světa je. Byl zde důvod, proč jej chtěl Ragnaros spálit. A ten sloužil též Starým bohům.

 

Pokud tomu tak je a teorie je pravdivá, někomu by se sakra hodilo nemít na Azerothu už ani jeden Strom světa. A Teldrassil mohl tuto ochranu značně oslabit. Ložiska azeritu? Ano, mohly na stromě být a Sylvanas chtěla Teldrassil zabrat zprvu kvůli němu. Pak si to najednou rozmyslela. Proč? Protože mohla? Anebo ji k tomu něco navedlo?

 

Víc mrtvých, víc Adidas... nebo Arthas

Na internetu se objevil postřeh, který mě nesmírně zaujal a musela jsem nad ním přemýšlet tak dlouho, dokud jsem se nerozhodla napsat tento článek. Nixxiom měl nedávno krásné video, kde říká, že Blizzard nepoškodil charakter Sylvanas, ale že je taková od začátku a nemá smysl se jí zastávat, že za tím určitě je něco víc a že z ní ještě bude hrdinka. "Vol'jin by přeci nezvolil někoho, kdo by poslal Hordu na dno!" A já vám na to něco řeknu. Kdo řekl, že to byli loa, kdo mu tohle poradil? Kdo řekl, že nějaká temná entita nemůže působit jako něco jiného? V minulosti už se to stalo, Ner'zhul by o tom mohl vyprávět. Vol'jin byl navíc raněný a tělo mu sžíral démonický jed. A jak už to bývá, je snadnější oblbnout někoho, kdo je v deliriu. Abychom se ještě od ducha Vol'jina v BfA nedozvěděli: "Čéčé, zblbli mě a to nebyli loa. Sorry jako!"

 

A co když to loa byli? Řekněme, že každý má možnost volby. To, že vidíte budoucnost nějaké osoby, neznamená, že se vydá tou cestou, kterou jí předpovídáte. Takže Vol'jin mohl vidět, že Sylvanas by Hordu mohla vést a pomoct jí přežít. To, jakým směrem se bude ubírat dále, to vidět nemusel. Anebo opravdu viděl přežití Hordy ale ne to, jakými prostředky toho Sylvanas dosáhne. Ale pak tu máme ještě jednoho loa, který se bude vyskytovat v Battle for Azeroth a tím je Bwonsamdi, loa smrti. Že by to byl on, kdo Vol'jinovi našeptával, aby zvolil Sylvanas? Protože díky ní by měl víc mrtvých? Kdo ví.

 

Ale zpátky k tématu. Sylvanas už několik datadisků rozsévá nákazu a mění vesničky i města v obrovské hřbitovy. Chce zajistit přežití Opuštěných a tak zabíjí lidi a pomocí svých val'kyr je oživuje. Sylvanas má na své straně velkou moc a tou je smrt. Krom worgenů dokáže oživit téměř kohokoliv... i když třeba jako kostlivce. Jenomže aby něco mohla oživit, musí to nejdřív umřít. A nejjednodušší je vyvolat válku. Vyvolat ztráty na obou stranách, protože pokud Sylvanas se svými val'kyrami dokáže podobná zvěrstva, jako Arthas, Sylvanas si může klidně vytvořit svou Pohromu 2.0 z ras Aliance i Hordy, protože... prostě může. Chce opravdu zlomit Alianci nebo je toto její pravý důvod, proč začala válku? Vzpomeňme si na ten krásný moment v komiksu Three Sisters, že ano?

A pak je tu ještě strýček Bolvar

Ano, Sylvanas může být sama za sebe, ale pokud jsou její plány opravdu takové, jak se někteří fanoušci domnívají, co když slouží pod stejným praporem jako Bolvar? A pokud tomu tak je, nesnaží se mu zajistit novou armádu? Co si budeme povídat, Bolvar nám už v Legionu ukázal, že z něj už tolik nezbylo a celkem si dovoluje i na Knights of the Ebon Blade. Co ale v Battle for Azeroth? V Kul Tirasu totiž potkáte Bolvarovu dceru, Taelii. Blizzard se rozhodl přidat do hry dceru nynějšího Krále lichů? Po tak dlouhé době? Tady něco smrdí... Nevím, co to je, ale buď bude dalším datadiskem návrat Krále Lichů a Pohromy anebo Blizzard opět vymýšlí nové postavy, jen aby na ně brzy zapomněl. Nesmíme zapomínat ani na to, že Sylvanas se stále žene za nesmrtelností. Už se spřáhla s Helyou, takže je možné, že její další možností je právě Bolvar, který by nějaké východisko znát mohl. Za určitou cenu samozřejmě...

 

Všechno jsou opět jen dohady a v článku jsem shrnula zatím nejdiskutovanější teorie, které se objevily. Dle mého Sylvanas slouží spíše jen sama sobě, ráda má věci pod kontrolou a od nikoho by si nenechala nic diktovat. Tudíž souhlasím s názorem Nixxioma, který vše hezky rozvedl ve svém videu.

 

A ne, neříkejte mi, že Sylvanas má stejnou logiku jako Thanos a prostě to s Azerothem myslí dobře.

 

 

Co si myslíte vy? Máte nějaké své teorie, proč Sylvanas zapálila Teldrassil a proč vlastně započala válku? Jaké jsou její pravé motivace? A komu vlastně slouží? Budeme rádi, když se zapojíte do diskuze ať už v komentářích nebo na našem Discordu.


Chcete si povídat o World of Warcraft? Připojte se na náš Discord. Rádi vás uvidíme.

Diskuze

Lockdaar 04.08.2018 18:38

Ať už ten "blizzardovský lazy writing" je skutečný nebo je tohle celé jejich promyšlený tah, tak bych řekl, že jsou momentálně v obou případech v "dobré" situaci - mluví se o tom a to tak že celkem hodně jak je vidět dle komentářů a vzbudily tím u lidí zájem, což je pro ně teďka plus před vydáním novýho datadisku. Jestli to bude dobrý nebo ne, tak to samozřejmě zjistíme ale až po nějakým čase. Nepamatuju si, kdy jsem tu na webu naposled viděl tolik komentářů a to sem chodím cca už 10 let, hezky to tady tímhle celkem ožilo
Zatím s jistotou nevím, co si o tom mám myslet ale trochu mě to táhne k tomu, jestli v tom Sylvanasině rozhodnutí o vypálení Teldrassilu nemají nějakým způsobem prsty přeci jen ti Old Gods (nebo někdo jiný, kdo dokáže s někým takto manipulovat). Ale k tomuhle se přikláním asi zejména i z toho důvodu, že se ten Sargerasův meč zapíchl zrovna v Silithusu, kde je právě Ahn´Qiraj a v něm býval C´thun (jeden ze Starých bohů) a to mě zároveň i jakýmsi způsobem přesvědčuje o tom, že s AQ ještě něco v budoucnu bude - že zabodnutí tak gigantického meče mohlo v těch ruinách něco probudit nebo se tam v nich mohlo po zapíchnutí toho meče něco usadit, čeho jsme si nevšimli a dá to o sobě vědět až to nabude na síle - přeci jen AQ byl naposledy aktuální ve vanille

kritik 04.08.2018 18:44

Mas pravdu, ale na druhou stranu pred wod byl taky hype, nadherny cinematicy, dokazili prilakat lidi i co nehrali od TBC, ale pak samotnej gameplay byl totalni s*it a za 3 mesice byla pulka hracu pryc. Takze cela tahle kontroverze a pribeh urcite lidi prilaka do BFA, ale pokud datadisk bude spatnej tak ho hrat stejne nebudou, nestaci mit jenom krasnej obal :-)

moriont 04.08.2018 18:34

No každopádně mužeme byt klidní , protože jakkoli to dopadne , žádná frakce nemuže vyhrát nad tou druhou . To by byl jaksi konec wowka že ? kdyby jedna strana vyhrála . Je to prostě logická dedukce , na jejimž základě je jakákoli nastávající válka mezi hordou a aliancí bezpředmětná a celá koncepce bfa . Vše se bude odehrávat na pricipu oko za oko ,

Pro napsání komentáře musíte být přihlášený.
Přihlásit se
nebo
Zaregistrovat nový účet